Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy srsti

26. 8. 2008

 

 

DRUHY SRSTI

Dlouhá srst

Může mít různé délky (bobtail, německý ovčák, špic apod.). Srst má pevné pesíky, které přesahují přes podsadu, která je hustá a slabší. Taková srst nevyžaduje zvláštní péči, ale spíše úsilí. Stačí pravidelné kartáčování, ne moc časté koupání (srst by se zbavovala přirozené mastnoty, lesku a pružnosti). Většinou se doporučuje kosmetika na bázi suchých šamponů. Při línání (dvakrát do roka) je nutné vyčesávat odumřelou srst denně. Při rozhodování se o plemeni psa je potřeba počítat u takové srsti se všudypřítomnými chlupy...

  Hladká srst

Klasickým příkladem hladké srsti je boxer nebo labrador. Krátké pevné pesíky se pravidelně obměňují. Při línání je nutné psa denně kartáčovat. Soužití s takovým psem je pro úzkostlivě čistotné jedince tím pravím peklem – zapíchané krátké pevné chlupy se nedají řádně odstranit z koberců potahů ani z oděvů. Na druhou stranu – mimo línání – jsou to plemena naprosto nenáročná na údržbu. Jednou týdně stačí vyčesat kartáčovací rukavicí, koupání jen při velkém znečištění.

Hedvábná srst

 

Hedvábí podobnou srst najdeme u jorkšírů, shi-tzu, maltézáčků a španělů..... Srst je dlouhá, jemná, s kratší podsadou (u některých chybí – maltézáček). Taková srst vyžaduje prakticky každodenní pozornost, rychle se zacuchává a plstnatí. Psy s hedvábnou srstí je potřeba častěji koupat za pomocí kvalitní kosmetiky s přídavky olejů, panthenolu  a přírodního hedvábí. Za tuto péči se však pes s hedvábnou srstí odmění  krásným vzhledem. Při zanedbání často tento typ pejsků končí v salonech oholen až na kůži, což bývá pro střihače velmi smutná práce.

 Kudrnatá nelínající srst

 

Do této kategorie spadá především pudl, bišonek, bedlington teriér apod. Srst má kudrnaté pesíky bez podsady, jemnější struktury. Dá se říci, že se podobají lidským vlasům – odrůstají a musí se pravidelně stříhat. Při zanedbání tvoří dredy (šňůry).  Podle kvality srsti je třeba denně nebo jednou týdně psa řádně vyčesat (až ke kůži), častěji koupat (dle potřeby) a každé dva měsíce stříhat. Velmi důležité je použití správných nástrojů na česání a zvolení vhodné kosmetiky. Při dodržení těchto nároků se Vám Váš pudlík odmění dokonalým vzhledem!

Hrubá (drsná, drátovitá) srst 

Najdeme ji u většiny teriérů, kníračů apod. Srst má hrubé a silné pesíky, které přikrývají hustou podsadu. Odumřelá srst se neuvolňuje zcela sama, ale za použití trimovací techniky. Dle potřeby a použití psa se trimování doporučuje jednou za 3 až 4 měsíce. Nevyhneme se pravidelnému česání – srst při zanedbání plstnatí. Nedoporučuje se časté koupání. V dnešní době majitelé v salonech vyžadují u  takových plemen stříhání strojkem. Obecně se nedoporučuje – srst po takové úpravě měkne a zjemňuje se a u některých psů dochází k podráždění kůže.  

Zvláštní druhy srsti

Dnes již velmi vzácný šňůrový pudl, puli nebo komodor. Srst je vlastně klasická s pesíky i podsadou, ale její zvláštní úprava dodáva psovi nevšední výraz. Srst se nechává zplstnatět do tvarů šňůry nebo plotny. Výhodou je, že taková srst vlastně nelíná a nemusí se česat. Na druhou stranu vyžaduje mechanické čištění a koupání sedoporučuje jen v létě, aby srst mohla řádně vyschnout, což může trvat i několik dnů. Taková srst je ovšem náchylná k plesnivění...