Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o psa a jeho zevnějšek - úvod

28. 1. 2008

Péče o psa a jeho zevnějšek

 - úvod -

 

 

 

 

    Zdánlivě se může zdát, že řádná výchova nemá s péčí o zevnějšek psa nic společného. Opak je ale pravdou. Není větší pohroma, než nevychovaný pes v salonu nebo u veterináře.

 

     Štěňátko bude nejspíš s vámi a s hřebenem i kartáčem zpočátku bojovat a protestovat, ale je tvárné a učenlivé a časem pochopí, že je to jen způsob, jak být se svým pánem a mít ho jen pro sebe. Horší situace je u starších psů, kteří již mají za sebou třeba nějakou negativní zkušenost. Ale věřte, že s trochou trpělivosti a s pamlskem po ruce, zvládnete i takového pejska.

 

   O to více je třeba nad „výcvikem k péči“ pouvažovat, zvítězí-li ve vašich očích plemeno, které je na úpravu srsti náročnější (pudl, bišonek, shi-tzu, maltézáček, jork apod.). Proto je potřeba u takového plemene, aby byl pejsek uvyklý základní manipulaci (nošení v náručí, prohlídka zubů, tlap, kartáčování, česání). A časem také v salonu na další úkony ( holení, stříhání nůžkami, úprava drápků, čištění zubů, uší apod.). Protože není nic horšího, než nezvladatelný pes se zfilcovatělou srstí, pod kterou se skrývají kožní problémy, exémy nebo dokonce cizopasníci. A to vše provázeno agresivním štěkotem a snahou  pokousat jakoukoliv ruku v dosahu. Pak nezbývánic jiného, z důvodu bezpečnosti psa i stříhače, než aby měl pejsek náhubek a celé stříhání se mění v krocení divé zvěře. Pejsek je zbytečně stresovaný a střih nevypadá ani zdaleka tak, jak by měl.

 

   Chte-li tedy mít krásně upraveného pejska, je to více méně ve vašich rukou......